Розата - това е кралицата на цветята! За нейната красота се пише в книги, пеят се песни и се разказват истории и легенди! Безспорно в света няма по популярно и красиво растение от нея. Още от древността гърците я наричат царицата на цветята и това съвсем не е случайно. Тя е спечелила името си благодарение на изключително дългия си цъфтеж, ароматните и различни по цвят, и форма цветове, разнообразието на видовете на короната, и на екологични изисквания.
Едно истински невероятно растение, което спира погледите на всеки човек върху себе си!
Кралицата на двора изисква своите грижи и днес ще Ви разкрием правилният начин за това.
Започваме от времето за засаждане:
- То трябва да се извърши или пролетта, или есента. Препоръчваме Ви да се спрете на есенното засаждане, то е по-благоприятно за нашата страна освен по-високите места. По този начин розите се вкореняват своевременно и напролет започват отрано своето развитие. Едновременно със засаждането есента се прави и зазимяването, като се покрият целите растения с пръст до 20-25 см. височина.
През пролетта засаждането на розите започва веднага щом времето позволява да се работи на открито. Забавянето не е желателно, поради ранното затопляне на времето и засушаване, условията стават неблагоприятни за вкореняване. Късното засаждане увеличава риска, защото самото прихващане става бавно и растенията се развиват слабо през първата година.
Технология на засаждане:
По отношение на почвата декоративните рози не са особено взискателни. Като имаме предвид, че те са облагородени върху подложки, които са диви и жизнени растения, може да се обясни тяхната висока приспособимост към най- различни типове почва.
Когато вече сте решили къде точно да посадите своята роза изкопайте ямка дълбока около 30 см. Размесете изкопаната почва 1:1 с добре угнил оборски тор. Опреснете корените на розата преди саденето, като ги скъсите до 18-20 см. Така ще стимулирате формирането на младите корени. Поставете розата в изкопаната дупка като не подгъвате кореновата система и внимавате присадката да остане точно на нивото на терена. Насипаната край корените почва трябва да бъде добре трамбована. След засаждането полейте обилно докато се задържи вода отгоре. Това спомага за по-добро слягане на почвата около корените и следователно за успешно прихващане.
При есенното засаждане летораслите не се изрязват а се засипват с 20-25 см. рохкава почва . Тъка розата се зазимява. Рано пролетта нотрупаната почва се премахва до присадката /нивото на терена/ и латораслите се изрязват на 2-3 см. Това съкращаване на старите леторасли стимулира спящите пъпки от присадката и вегетацията започва още при първите топли пролетни дни.
През пролетта, изрязването на летораслите става паралелно с опресняването на кореновата система преди засаждането.
Наторяване:
Розата е растение с дълъг живот. Тя може да остане на едно място повече от 20 години. Не е взискателна към почвата, тъй като коренът ѝ е дива шипка. Поради непрекъснатия си цъфтеж, обаче те се нуждаят от много хранителни елементи, които са необходими за изграждането на цветовете. Това означава, че обилното торене е много важно за успешното ѝ развитие. Торенето е ежегодно и се прави на есен с оборски тор и суперфосфат. По време на вегетацията е най-удобно и ефикасно да се внасят комбинирани водоразтворими торове за подхранване през листата.
Подрязване:
Също много важен агротехнически елемент при отглеждането на розите. Прилага се с цел правилното оформяне на розовия храст и осигуряване на богат и непрекъснат цъфтеж.
На розите се прави основна пролетна резитба. При нея се премахват всички болни и повредени клонки. Същевременно се изрязват на 1-2 пъпки старите леторасти на храстовидните и бордюрните рози. Високостъблените катерещи рози се изрязват в зависимост от това каква форма ще се предаде на храста. Когато разклоненията ще се поддържат на височина 2-3 метра и по-вече, тогава всички разклонения от основата се премахват, за да се образува едно мощно стъбло, което носи връхните разклонения. Връхните разклонения всяка пролет се съкращават на 2-3 пъпки. Ако влачещата роза се развива по ограда или зацветява решетка, тогава броят на основните разклонения се определя в зависимост от площта, която ще покрива. Тогава на основните /от долу/ 2-3 летораста се опресняват страничните клонки .
Важно мероприятие от летните грижи за розите е почистването на прецъфтелите цветове. Съвременните градински рози цъфтят многократно от края на май до първите есенни студове. За да се съкрати времето между два цъфтежа и да се получат по-едри цветове е необходимо редовно да се почистват прецъфтелите цветове, като се изрязват и част от клонките.