Категория Отглеждане
54410 преглеждания
Туя е вид е род иглолистни дървета в семейство Кипарисови. Изключително подходяща за направата на жив плет, с вечнозелени листа, тя печели сърцата на хиляди хора по света. 
 
В този род се причисляват шест основни вида, като два от тях произхождат от Северна Америка и четири от Източна Азия. Понякога обаче се посочва, че видовете са пет, тъй като източната туя се отделя в самостоятелен род, наречен Biota или също Platycladus. Туите са известни като arborvitae (от латински - дърво на живота), понеже са вечнозелени и дори през зимата придават цвят на иначе едноцветната обстановка в двора. 
 
Иначе на пазара се срещат доста сортове Туя, така че ако се спрете на това растение ще имате избор. 
 

Какво трябва да знаем за туята?
Както вече споменахме, те се използват най-често за направата на живи плетове, но няма проблем да се засади и единично. Ефектът им просто е по добър, когато са засадени като жив плет. Изискванията за отглеждане на туята е да бъде на слънчеви местоположения, което изисква и редовно поливане.
 
Можете да откриете туите в контейнери или на бала. Тези в контейнер могат да се засаждат през цялата година. Тези с бала пръст от земята е по-благоприятно да се пресаждат през пролетта или есента. Тези сезони са най-подходящи и нетравмиращи за садене на всички растения, по принцип. 
 
Обикновено жив плет от различни видове туи се засажда в един ред, като разстоянието е между 50 и 80 см. от корен до корен. В случаите, когато по ваша преценка има нужда от по-гъст плет, който желаете да порасте за по-кратко време се прибягва и до двуредово засаждане. Тогава двата реда са разположени на зиг-заг с разстояние от 50 см. между двата реда и 100-120 см. между корените на отделните растения. 
 
Засаждане в последователни стъпки на туя от контейнер или бала.
Контейнер:
1. С права лопата се изкопава ров, с дълбочина 1 лопата и ширина 2 лопати, в зависимост от нужната ширина на засаждане на живият плет. Изкопаната пръст струпайте на едната страна на рова и задължително отстранете плевелите и корените от други растения, за да не пречат те на вашата туя.
 
2. Следващата стъпка в посаждането е използвайки вила или обикновена лопата, да насипете известно количество добре угнил оборски тор или компост на дъното на рова. Следва обратно да насипете земята, която извадихте от рова, като задължително и внимателно разбиете всички по едри буци и се опитате да я размесите с насипаният тор/компост.
 
3. Извадете туята за засаждане от контейнера и без да се притеснявате разрешете и разчоплете настрани, оплетените около дъното на саксията млади корени на растението. За целта може да използвате ръце или ако не желаете, с лозарска ножица също може да се постигне желания ефект. Разчоплянето е много важно и се прави с цел, да се стимулира бързия растеж на кореновата система на растението, след засаждане. Ако оставите корените, без да ги разчепкате, рискувате да измъчите растението. 
 
4. Много е важно да внимавате да не го разполагате растението по-ниско или по-високо, отколкото е било нивото на земната повърхност. Това е особено важно за иглолистните растения!
 
5. След като засадите всички растения от живия плет полейте обилно около корена на всяко едно от тях.
 
Бала:
1. Разположете балите до местата, на които трябва да бъдат засадени.
 
2. Изкопайте дупка с размери, малко по-големи от тези на балата с корените на растението, внимателно го поставете вътре, като също и тук много внимавате да не го разполагате по-ниско или по-високо, отколкото е било нивото на земната повърхност. След това засипете с достатъчно пръст пролуките встрани от балата и трамбовайте леко около корена с пета или по-друг начин. 
 
3. След като засадите всички растения от живия плет полейте обилно около корена на всяко едно тях.
 
Подрязване
Резитбите са ключовият момент във отглеждането на всяка една туя. Ако я оставите да расте на воля, ще получите средно високо дърво, но с рехава корона, а не точно това е целта. За да има плътна зелена корона и красив силует, туята трябва да се подрязва поне два пъти годишно – в края на юни и в края на октомври. Резитбата прилича повече на подстригване, а нейната цел е да придаде определена форма на короната и да се поддържа гъста. Използвайте храсторез или голяма ножица за жив плет. По-добре отрежете малко повече, отколкото да я оставите неподрязана.
 
 
Туя е иглолистно растение, масово използвано за живи плетове, което ще ви радва дълги години. Изберете най-подходящия сорт за Вашата градина. 
Свързани статии
© 2015-2022. goldenplants.bg. All Rights Reserved