Искате ли да отглеждате в двора си едно приказно красиво растение, каквото е Глицинията?
Тя представлява лианов храст с родина Китай и Япония. Известна е сред любителите на флората като изключително красиво пълзящо растение с извиващи се стъбла, покрити с падащи гроздове от пленяващи очите, сини, лилави, розови или бели цветове.
Нейната красота обаче се нуждае от специални грижи, в противен случай ще останете разочаровани, но за това в редовете по долу, ще Ви обясним как точно да отглеждате своята прекрасна Глициния.
Тя трябва да се сади и подкастря правилно, като за засаждането ѝ трябва да подберете място на завет. Имайте предвид, че може да остане в покой няколко месеца след пресаждане, което е напълно нормално.
Растението цъфти през май и със своите гроздовидни съцветия, покрива стени и огради. Може да се качи на 15-20 м височина и да превземе големи площи, затова трябва да внимавате къде точно я садите. Избягвайте площи където смятате, че би могла да нанесе щети.
Има два вида Глицинии съответно според родините си - китайска и японска. Китайската е много подходяща за украсяване на беседки и огради, но не и за покритие на къща. Причината за това е, че расте изключително бързо и влиза под покривите, в следствие на, което уврежда постройката.
Ако пък искате да украсите дома си, тогава японския вид е това, на което трябва да се спрете. Трябва да знаете обаче, че тя се намира и отглежда доста по-трудно.
И двата вида обичат слънчевите заветни места и топлината. Предпочита леки, дълбоки и плодородни почви.
С любителски цели глициния се размножава чрез семена или зелени резници. Семената на растението са в големи окосмени бобови шушулки, но те бавно поникват, затова е по-добре да се спрете на вегетативното възпроизводство. Освен това може да се размножава и чрез отводи. Гъвкавите странични клони се извиват и заравят в почвата. Не се отделят и прекъсват от майчиното растение до една година. Недостатъци при това размножаване са че напролет или през лятото/цъфти след 3-4 години/, а от семена-развива предимно листна маса, цъфти рехаво и слабо чак след 6 година.
Глицинията може да се засади на всякаква градинска почва, стига да сложите компост преди засаждане. Има нужда от ярко слънце и опора, които не бива да забравяте, ако искате вашето растение да се развие както трябва.
Друг много важен фактор за правилното развитие на Вашата Глициния е резитбата.
През първата и втората година се оставя да расте свободно и да развива нови разклонения, като не се подрязва. От третата година подрязването вече е необходимо, за да се стимулира цъфтежа и да се оформи по-плътна 'жива стена'. Според климатичните условия през месеците Март и Април миналогодишните клонки се подрязват около 20-30см от водещия клон. На едногодишните клонки се оставят по 4-5 пъпки, защото от тях предстои да се развият новите леторасли. По време на резитба могат да се отстранят и всички остарели или увредени клончета. Това се прави в края на юли и август. Отстраняват се израсналите през изминалата година, разклонения и се запазват от тях части с дължина до 15 см.
Съветваме Ви да правите пролетното освежаване на растенията, което включва и окопаване около корена и добавянето подхранващи торове (БЕЗ АМОНИЕВА СЕЛИТРА).
След като Глицинията прецъфти, през Юли се прави още едно леко подрязване с цел отстраняване на прецъфтелите цветове, за да се подготви растението за втори цъфтеж през Август. Освен това, по този начин може да се оформи декоративно короната му като насочите младите клонки в желаната посока. Отстраняват се израсналите през изминалата година разклонения и се запазват от тях части с дължина до 15 см.
С много любов и грижи всеки е способен да отгледа това нетрадиционно и магнетично растение!